A könyvek fedelének tervezése egy komoly feladat, mert a fedél külalakja nagyban befolyásolja a könyv eladhatóságát.
Példánkban legyen a könyv körülvágott mérete: 120 x 165 mm (könyv szélesség x magasság) és a terjedelme 128 oldal belív + fedél (fedél fényes fóliázva)
1., Mint egy műszaki rajznál felvesszük a kiterített fedél méreteit. Nézzük:

Szélesség = 247 mm (120 mm hátoldal + 7 mm gerinc +120 mm előoldal)
Magasság = 160 mm (Itt nincs semmi extra dolog)
Apropó! Hasunkra ütöttünk és kitaláltuk a gerincvastagságot? Nem, hanem készítettünk egy modellt és annak a gerincméretét megmérve lett a gerinc.
Soha se tapasztalatból, hanem empírikus úton egy könyvmodell segítségével határozzuk meg a könyv gerincének vastagságát!!
A nyomdák elég sokfajta papírt használnak és ezért nem lehet általánosítani. A modellkészítés hozzátartozik egy jó könyvnyomda szolgáltatásaihoz, ehhez közölni kell velük a belív terjedelmét, papírját ill. fedél papírjának minőségét.
A gerinc tervezéséhez berajzoltunk még két segédvonalat (türkíz) és a krülvágott mérettől 3-3 mm-rel körbe ugyancsak elhelyeztünk egy segétkeretet (violett), ami azt szolgálja, hogy a grafikai elemek egy bizonyos margón belül legyenek a vágáshoz képest.
2., Megtervezzúk a fedelet.

Lássuk, hogy a segédvonalak milyen jól jönnek a gerinc ill. az egész design pozícionálásánál.
Máris láthatjuk, hogy az alaptónus, alul a vörös csík, az előoldalon a kép ill. a reklámszöveg elemeket a grafikus pont a vágásig tervezte, ami máris kedvenc vesszőparípám (tanfolyam-szerkesztesi-segedlet) problémáját veti fel.
3., A kifutó elemek problémáját 5-5 mm kifutó alkalmazásával oldjuk meg.
A dokumentum méretét körbe-körbe megnöveljük 5-5 mm-rel, így:

A piros keret jelzi a megnövelt méretet.
4., A design-t illesztjük a megnövelt mérethez:

Ugye látjuk, hogy a fekete keret a vágott méret és azon túl kifut design. Ha a könyv vágásánál belevágunk a kifutó elemekbe, akkor egy szép vágási eredményt kapunk attól függetlenül, hogy akár egy-két tizedmillimétert ugrál a papír.
Mert nem acélra, hanem papírra dolgozunk, ami egy rugalmas, elő anyag!
5., És elkészült a fedél:

Kinagyítva:
A sarkokban a vágójelek jelzik, hogy hol kell megvágni a fedelet.
A nyomdászok mindig mindent körbevágnak, mert így érik el a pracíz méreteket ill. a szép éleket és sorkokat.
Vegyük észre, hogy a vágójelek nem érnek össze. Ez ugyancsak azért van, hogy a vágásnál felmerülő esetleges mozgásokat kivédjük.
Ha a vágójelek derékszöget zárnának be egymással, akkor az egyik vágójel biztosan bennmaradna a körülvágott fedélen és az nagymértékben csökkenti az esztétikai élményt.
Az elkészült anyagot általában ún. kompozit PDF-ben szokták leadni min. 300 dpi felbontással.